Foreign workers in social sector

Číslo: 2021-1-CZ01-KA220-VET-000025630 | Rozpočet: 215 664 EUR Kč | Termín realizace: 01.02.2022 - 31.07.2024 | Zdroje financování: KA220-VET – Kooperativní partnerství v odborném vzdělávání a přípravě, Erasmus+

Foreign workers in social sector

Popis projektu

Dotační titul: KA220-VET – Kooperativní partnerství v odborném vzdělávání a přípravě, Erasmus+

Realizace projektu: 1. 2. 2022 – 31. 7. 2024
Reg. číslo: 2021-1-CZ01-KA220-VET-000025630                                

WEB projektu: https://www.foreignworkers.eu/en/


Cílem projektu „Zahraniční pracovníci v sociálním sektoru“ je pomocí vytvořeného vzdělávacího programu pro manažery a HR manažery v sociálních službách podpořit integraci zahraničních pracovníků v sektoru sociálních služeb. Tito zahraniční pracovníci mají ztížené podmínky při vstupu na trh práce, např. z důvodu jazykových či kulturních bariér, ale také z důvodu nedůvěry ze strany zaměstnavatelů či předsudků ze strany zaměstnanců. Projekt se bude snažit odstranit tyto bariéry a naučit zaměstnavatele, jak lépe přistupovat a porozumět specifickým potřebám zahraničních pracovníků. Na realizaci tohoto projektu se bude podílet 5 zemí, a to Česká republika (APSS ČR a CRA-UZS), Řecko (AKMI), Belgie (Social Employers), Francie (ELISFA) a Rakousko (Service Mensch GmbH - NÖ Volkshilfe).

Projekt podporuje začleňování zahraničních pracovníků do sektoru sociálních služeb. Tito zahraniční pracovníci mají ztížené podmínky při vstupu na trh práce, například z důvodu jazykových a kulturních bariér, ale také z důvodu nedůvěry zaměstnavatelů v jejich schopnosti a předsudků ze strany ostatních zaměstnanců.

Tyto problémy mohou být významné zejména v případě zahraničních pracovníků pocházejících ze zemí mimo EU, kde je kulturní zázemí velmi odlišné od toho středoevropského. Proto je klíčové vzdělávat zaměstnavatele sociálních služeb tak, aby pochopili různé obtíže, kterým zahraniční pracovníci čelí při práci v jiné zemi, a také je naučit, jak k takovým pracovníkům přistupovat, aby jim přechod a adaptaci na nové prostředí co nejvíce usnadnili a ulehčili, aby mohli naplno pracovat.

 Klíčové aktivity projektu:

  1. Analýza zaměstnávání zahraničních pracovníků v sociálních službách ve všech partnerských zemích (analýza obsahuje legislativní analýzu, výsledky dotazníkové šetření mezi zaměstnavateli a zahraničními pracovníky, výsledky hloubkových rozhovorů s vybranými zaměstnavateli a zahraničními pracovníky),
  2. Vytvoření pokynů a doporučení pro manažery a HR manažery poskytovatelů sociálních služeb,
  3. Vytvoření odborného vzdělávacího programu pro manažery a HR manažery poskytovatelů sociálních služeb.

        

Aktuality projektu

Všechny aktuality projektu
Články projektu